
Szczury to niezwykle inteligentne gryzonie, zajmują miejsce w top 10 najmądrzejszych zwierząt na świecie. Jeśli szukasz niewielkiego przyjaciela, który wejdzie z Tobą w interakcję, wskoczy na ręce, przytuli się, a nawet przyswoi proste komendy i nauczy się sztuczek, to szczur jest dla Ciebie idealnym zwierzakiem. Przed zakupem ogonka zachęcamy do zapoznania się z notatką hodowlaną, dzięki której dowiesz się wszystkiego o swoim przyszłym lokatorze.
- długość życia – 2-3 lata
- wielkość stada – minimum 2 szczurki
- wielkość ciałka – 16-23 cm + ogon 18-25 cm
KLATKA
Im większa tym lepsza. Ważne, żeby miała więcej niż jedno piętro. Polecamy korzystać z klatek metalowo-plastikowych, ponieważ drewno absorbuje wydzieliny i daje podłoże do rozwoju bakterii. Warto zainwestować w dwa komplety hamaków / domków tkaninowych, które należy regularnie wymieniać i prać, aby zachować higienę w klatce. Miski najlepiej sprawdzają się w wersji podwieszanej, ponieważ szczurki uwielbiają przenosić miski do swoich „spiżarni” przez co większość karmy rozsypują i bardzo hałasują. W klatce powinna znaleźć się również kuweta z piaskiem, która będzie spełniać rolę toalety. Poza tym szczury chętnie korzystają z zabawek, piłeczek, drewnianych patyczków, huśtawek… W tym zakresie na prawdę można się popisać przy zakładaniu klatki 😀
ŻYWIENIE
Szczurki to zwierzęta wszystkożerne, jednak należy pamiętać, że niektóre produkty mogą być dla nich ciężko strawne, a nawet trujące! Warto przestrzegać zasady: Jeśli nie wiesz, czy szczur może zjeść jakiś produkt, to mu go lepiej nie podawać, unikamy wtedy niepotrzebnego ryzyka.
Bazę żywieniową powinna stanowić mieszanka suchej karmy przeznaczona dla szczurów. Na rynku istnieje szeroki wybór różnych producentów karm dla gryzoni wszystkożernych. Dodatkowo 3-4 razy w tygodniu warto uzupełnić dietę naszych ogonków dodatkowymi produktami. Poniżej sporządziłam spis produktów dobrych dla szczurków oraz listę produktów zakazanych!
Pamiętajmy, że dla szczurków bardzo młodych i w podeszłym wieku powinniśmy przygotowywać posiłki lekkostrawne, ponieważ ich brzuszki nie poradzą sobie tak łatwo np. z warzywami strączkowymi i kapustnymi.
TAK
Produkty dobre dla szczurów:
Produkty lekkostrawne:
burak (gotowany)
cukinia (blanszowana)
dynia (blanszowana/surowa)
jajko (gotowane)
kasza gryczana (gotowana)
kasza jęczmienna (gotowana)
kasza jaglana (gotowana)
kiełki
marchewka (surowa/gotowana)
nasiona słonecznika
pietruszka
pomidor (surowy/blanszowany)
ryż (gotowany)
ziemniaki (gotowane)
Produkty ciężkostrawne (podawać nie częściej niż raz na tydzień):
brokuł (gotowany/surowy)
bób (gotowany)
cukinia (surowa)
fasola szparagowa (gotowana)
kalafior (gotowany/surowy)
ogórek (surowy)
orzechy
papryka słodka (surowa/blanszowana)
rzodkiewka
CZASAMI
Produkty-smakołyki, podawać sporadycznie:
arbuz
banan
borówki
gruszka
jabłko
jagody
maliny
melon
porzeczka
truskawka
NIE
Produkty zakazane dla szczurów!
awokado
cebula
czerwone mięso
cytrusy
czosnek
nabiał
pieczywo
pestki jabłka
produkty solone
produkty słodkie
produkty przyprawione
surowe ziemniaki
wędliny
WODA
Zawsze w klatce szczury powinny mieć dostęp do świeżej wody, wymienianej codziennie. Poza tym niektóre szczurki lubią pływać. Można je od małego przyzwyczajać do letniej wody w płytkiej kuwecie. Jeśli wykazują zainteresowanie, wchodzą do środka i bawią się pływającymi zabawkami, można z każdym kolejnym razem zwiększać wielkość i głębokość basenu. Niektóre szczury tak dobrze czują się w wodzie, że będą nurkować 😀 Jeśli jednak szczur boi się, ucieka i nie ma ochoty korzystać z basenu, nie należy go do tego zmuszać, być może ma uraz lub po prostu nie przepada za byciem mokrym. Po kąpieli należy wytrzeć szczurki suchym ręcznikiem, żeby się nie przeziębiły. Uwaga, nie należy zostawiać szczurków samych na głębszych basenach, ponieważ może dojść do podtopienia.
STADO
Szczury to zwierzęta silnie stadne, dlatego zawsze powinniśmy zadbać, żeby stado tworzyły minimum dwa osobniki. Należy pamiętać, że w stadzie trzymamy osobniki tylko jednej płci, aby uniknąć nieprzewidzianych maluszków, których w pewnym momencie byłaby gigantyczna ilość, ponieważ samiczka tuż po porodzie ma kolejną ruję.
ŁĄCZENIE SZCZURÓW
Jeśli decydujemy się na łączenie szczurów w różnym wieku z dwóch różnych źródeł, należy im przygotować czystą, wolną od zapachów klatkę, do której szczurki wprowadzą się w jednym czasie. Należy wtedy obserwować zachowanie szczurków, czy nie prowadzą zażartych bójek. Przepychanki to normalna sprawa, nie panikujmy ani nie rozdzielajmy zwierząt dopóki nie poleje się krew, ponieważ szczurki szybko utożsamiają sobie naszą reakcję negatywnie z łączonym osobnikiem. Jeśli jednak będziemy łączyć starsze osobniki, co gorsza, będziemy musieli dołączyć do naszego szczura, nowego osobnika, należy wtedy dokładnie wyczyścić aktualną klatkę naturalnym środkiem neutralizującym zapach, wymienić ściółkę, maty i wyprać wszystkie domki. Następnie powinniśmy wybrać neutralny grunt np. wannę bez wody, wpuścić do niej oba zwierzaki i dać im się poznać. Taka sama zasada, jak wcześniej, nie rozdzielamy dopóki jeden szczurek nie zrobi drugiemu krzywdy. Podczas poznawania, nie wkładaj miski z jedzeniem ani nie rozrzucaj smakołyków, bo może to zmotywować kłótnię o pokarm. Po mniej więcej godzinie, jak zwierzaki przestaną się sobą nadmiernie interesować, możemy przełożyć ogonki do wyczyszczonej klatki i dalej monitorować reakcje. Jeśli szczurki prześpią noc we wspólnym domku (metoda na kiszonkę) to możemy uznać proces dołączenia nowego zwierzaka za sukces.
JĘZYK SZCZURÓW
Szczury wydają bardzo dużo dźwięków, w większości niesłyszalnych dla człowieka, dzięki którym komunikują się ze stadem. Jednak mają również wiele charakterystycznych zachowań, które można zinterpretować:
- strzyżenie uszami, – „jestem zainteresowany”
- zgrzytanie ząbkami i „pulsowanie” oczkami – „jestem szczęśliwy, podoba mi się to co robisz”
- rozpłaszczenie z wyciągniętymi nogami i uniesioną głową – „jestem zrelaksowany”
- pokładanie się – brzuszkiem do podłogi – „chcę odpocząć”
- iskanie futerka drugiego szczura, lizanie ręki opiekuna – „ufam Ci, jesteś dla mnie ważny”
- leżenie na boku z wyciągniętymi łapkami – „odpoczywam, czuję się komfortowo”
- wpychanie pyszczka pod rękę – „domagam się pieszczot”
- ciągnięcie za palec do klatki – „podejdź bliżej mnie”
- podskoki na czterech łapkach z uszami do góry – „chcę się bawić”
- przewracanie drugiego szczura na plecy brzuchem do góry -„ja tu rządzę”
- przewracanie się na grzbiet i popiskiwanie – „podporządkowuję się”
- drganie ogonka – „jestem zaniepokojony”
- złożone płasko uszy, przymykanie oczu i ciężki oddech – „coś mi dolega, coś mnie boli”
- nagłe zastyganie w bezruchu, kiwanie się lekko na boki – „coś mnie wystraszyło, mogę zacząć być agresywny”
- wygięty nastroszony grzbiet – „to mi się nie podoba, nie podchodź”
- stanie na tylnych łapkach z głową do góry i zastyganie w bezruchu – „nie podskakuj, bo pogryzę”
- krótki, niski skrzek – „odejdź ode mnie”
- zgrzytanie, ciężki oddech, przymknięte oczy – „źle się czuję”
- podskoki na dwóch nogach z łapkami i głową do góry – „nie zbliżaj się, nie podobasz mi się”
CHOROBY SZCZURÓW
Poniżej opisałam najczęstsze choroby szczurków, które mogą być wynikiem genetyki, wyziębienia, zaniedbania lub nieprawidłowej diety. Jeśli nasz zwierzak wykazuje symptomy któregoś z poniżej opisanych przykładów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
ZAPALENIE USZU
Jeśli szczur się pokłada na jednym boku, ociera główką o podłoże, „kręci beczki” ma problemy z jedzeniem twardych pokarmów, które zwykle mu smakowały to może być zwiastun zapalenia ucha.
NADMIERNE WYDZIELANIE PORFIRYNY
Szczury posiadają gruczoł Hardera, odpowiedzialny za produkcję czerwonej wydzieliny – porfiryny, przypominającej krew. Zwykle po przebudzeniu zwierzaki zaczynają się myć i wcierać w sierść wydzielinę z noska i oczu, jednak jej nadmiar może zwiastować inne dolegliwości. Możemy to zauważyć w momencie, kiedy szczur nie nadąża z wycieraniem porfiryny i zostają mu czerwone kropelki/strupki przy oczkach i nosku.
NOWOTWÓR PRZYSADKI MÓZGOWEJ
Szczur chory na tą dolegliwość będzie wykonywał charakterystyczne „uciekanie” główką na jedną stronę, tak jakby nie mógł jej utrzymać w prostej pozycji. Może mieć też „wytrzeszczone” oczko, na które uciska guzek. Może też zwieszać łepek leżąc na krawędzi półki i intensywnie przy tym oddychając. Aby mieć pewność, że nasz zwierzak na to choruje, możemy spróbować odwieść mu nóżkę kawałek w tył, jeśli od razu ją zabierze, to raczej wszystko jest w porządku, jeśli jednak zostawi ją tak przez chwilkę i dopiero cofnie, to może być kolejny znak, że nasz zwierzak choruje na nowotwór przysadki.
Inne nowotwory mogą objawiać się wyczuwalnymi guzkami, zaburzeniami ruchu, zwiększeniem lub utratą masy ciała, popiskiwaniem bez wyraźnego powodu.
Jest to bardzo groźna i śmiertelna choroba, która wymaga leczenia. Jeśli szybko zareagujemy, leczenie może powstrzymać jej dalszy rozwój.
PASOŻYTY SKÓRNE
Na skórze szczurka będą pojawiać się zaczerwienienia, strupki. Możemy też wtedy zauważyć tendencyjne drapanie się.
PASOŻYTY WEWNĘTRZNE
Dobrym nawykiem jest przebadanie odchodów nowego szczurka, zebranych z trzech dni, na obecność wszelkich pasożytów. Zaniepokoić nas też powinny luźne odchody zwierzaka, osowiałość, ciągłe wypoczywanie.
GRZYBICA
Pojawiające się charakterystyczne łuski na skórze, miejscowe łysienie.
INFEKCJA UKŁADU ODDECHOWEGO
Szczur ciężko oddycha, sączy mu się wydzielina z noska, często kicha, traci apetyt.
PRZEROST ZĘBÓW
Szczur będzie miał wtedy problemy z pobieraniem pokarmów, może nie być w stanie domknąć pyszczka, może mieć też rany w okolicach warg.
Powyższe informacje są jedynie poradą opartą o wiedzę weterynaryjną i hodowlaną, nie zastępują wizyty u lekarza.